Cleaning Supplies and Equipment
Cleaning products, supplies, and equipment required to clean, maintain, and stock specific building areas or an entire facility.
Janitorial supplies and cleaning equipment are items used to maintain the appearance and safety of private and public facilities and to create a healthy environment for people who work there. Types of janitorial supplies and cleaning equipment include:
- Animal and insect repellents that help to eliminate pests
- Odor and moisture control products to create a more pleasant work environment
- Vacuum cleaners, brooms, and dustpans for removing particulates and larger pieces of dirt
- Surface cleaners, polishes, and finishes for floors, sinks, and other solid surfaces
- Smoking receptacles to collect matches, cigarette butts, and other smoking waste items
- Office cleaning products and aerosol dusters to remove light surface dirt and dust
- Paper products and dispensers for handwashing and toilet needs
- Soaps and sanitizers for personal hygiene
- Squeegees to clean countertops and remove water from floors
- Mops, buckets, and wringers to clean floors and walls
- Sponges and scrubbing pads that help remove stubborn stains and residues
Filtered Search Results
Bel-Art™ OdoClave™ Deodorant Autoclave Pads
Neutralize autoclave odors with a pleasant fragrance
| Format | Pad |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Product Type | Autoclave Capsule |
| Color-coded | No |
| For Use With (Application) | Autoclave |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Decon™ Neutrad™ Liquid Detergent
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For manual scrubbing
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| Format | Liquid |
| Form | Concentrated Liquid |
| Product Type | Cleaning Solution |
| Color-coded | No |
| Color | Amber |
| pH | 7.2 |
| Certifications/Compliance | 29 CFR1910.1200 |
| Scent | Regular Scent |
| For Use With (Application) | Manual Cleaning |
| Sterility | Non-sterile |
Decon™ Conflikt™ Detergent Disinfectant
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Prediluted ready-to-use spray quaternary ammonium disinfectant.
| Boiling Point | 200°F |
|---|---|
| Content And Storage | 50°F to 120°F |
| Composition | 0.11% n-Alkyl Dimethyl Benzyl Ammonium Chlorides, 0.11% n-Alkyl Dimethyl Ethylbenzyl Ammonium Chlo |
| Form | Liquid |
| Product Type | Disinfectant |
| Color-coded | No |
| pH | 11.7 |
| Certifications/Compliance | EPA, OSHA, USDA |
| Scent | Regular Scent |
| For Use With (Application) | Cleans and disinfects hard surfaces that may harbor Viruses, Bacteria and Fungi |
| Appearance | Clear to Light Yellow |
| Sterility | Non-sterile |
Decon™ Contrad™ 100 Equipment Cleaner
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Formulated for clean-in-place systems and high-pressure cleaning applications
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| Form | Concentrated Liquid |
| Product Type | Cleaner Concentrate |
| Color-coded | No |
| pH | 12.4 |
| Scent | Regular Scent |
| For Use With (Application) | For clean in place systems and high pressure cleaning applications |
| Appearance | Clear |
| Sterility | Sterile |
Decon™ Bacdown™ Hand Soap
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gentle, pleasant-smelling hand soap
| Boiling Point | >212°F |
|---|---|
| pH Range | 7.2 |
| Form | Liquid |
| Product Type | Heavy Duty Hand Cleanser |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | For laboratory personnel |
Decon™ Contrad™ 70 Liquid Detergent
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cleans glass, plastic, ceramic, and ferrous metals by soaking, scrubbing, or ultrasonic cleaning
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| Form | Concentrated Liquid |
| Product Type | Liquid Detergent |
| Color-coded | No |
| pH | 13 |
| Certifications/Compliance | USDA, 29 CFR 1910.1200 |
| Scent | Regular Scent |
| Appearance | White |
| Sterility | Non-sterile |
Decon™ SaniHol™ ST Sterile 70% Ethanol Solution
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sterile, ready-to-use 70% denatured ethanol (EtOH) spray.
| Boiling Point | 170°F |
|---|---|
| Content And Storage | <120°C |
| Composition | 63.4% Ethyl Alcohol, 3.2% Methyl Alcohol, 3.4% Isopropyl Alcohol, 30% USP Purified Water |
| Form | Liquid |
| Color-coded | No |
| Filtered | 0.2 μm |
| Concentration | 70% |
| For Use With (Application) | Designed for clean surfaces and equipment found in cleanroom areas within pharmaceutical, biotechnology and medical device facilities or anywhere the use of a sterile |
| Appearance | Clear |
| Sterility | Sterile |
| pH | 7 |
| Shelf Life | 2 Years |
| Certifications/Compliance | USP, ISO |
| Scent | Unscented |
Decon™ CiDehol™ ST Sterile 70% Isopropyl Alcohol Solution made with WFI
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sterile, ready-to-use 70% isopropyl alcohol (IPA) solution designed especially for cleanroom use. Solution made with WFI is prepared according to USP specifications and packaged in a cleanroom. Isopropanol.
| Composition | 70% Isopropyl Alcohol, 30% Water for Injection |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Hands-free dispenser |
| Form | Liquid |
| Product Type | ST Spray |
| pH | Neutral |
| Filtered | 0.2 μm |
| Shelf Life | 2 Years |
| Certifications/Compliance | USP, ISO 5, EPA |
| For Use With (Application) | Cleanroom Use |
| Sterility | Sterile |
| Product Line | CiDehol |
Decon™ SporGon™ Sporicidal Disinfectant
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ready-to-use peracetic acid-based disinfecting solution effective against spores
Decon™ DeSCAL™ Concentrate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Acidic detergent designed to remove hard-water mineral deposits
| For Use With (Equipment) | Use in automatic glassware washers, process equipment, stills, autoclaves and baths |
|---|---|
| Product Type | Concentrated Descaler |
| pH | 1 |
| For Use With (Application) | Acidic detergent designed to remove hard-water mineral deposits, effectively removes urine scale from animal cages |
Decon Labs CiDecon™ II Detergent Disinfectant
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Phenolic-based concentrated liquid detergent for use on hard surfaces in labs, production areas and on process equipment or anywhere thorough disinfection efficacy is required.
Decon™ LopHene II Germicidal Detergent Disinfectant
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
LopHene II is a one-step, Concentrated, Low-pH, Germicidal Detergent Disinfectant in a 4x1G
Decon™ CiDehol™ ST 99 Sterile Isopropyl Alcohol
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sterile, ready-to-use 99% isopropyl alcohol (IPA) solution. Isopropanol.
| Composition | 99% Isopropyl Alcohol, 1% Purified Water, USP |
|---|---|
| Form | Liquid |
| pH | Neutral |
| Filtered | 0.2 μm |
| Shelf Life | 2 Years |
| Certifications/Compliance | USP |
| For Use With (Application) | Cleanroom Use |
| Sterility | Sterile |
Decon™ Bacdown™ Gel No-Rinse Skin Cleanser
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
No-rinse skin cleanser
| Boiling Point | 173°F |
|---|---|
| Composition | Ethyl Alcohol 62% |
| pH Range | <10 |
| Form | Gel |
| Product Type | Sterilizer/Disinfectant Hand Gel |
| Color | Clear |
| Quantity | 1 Ea. |
| Certifications/Compliance | OSHA |
| For Use With (Application) | Always ready to instantly cleanse hands when soap and Water are not available |
Decon™ The Pill™ Autoclave Deodorizer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Neutralizes odors from autoclaving
| Format | Capsules |
|---|---|
| Form | Capsules |
| Product Type | Autoclave Capsule |
| Color-coded | No |
| Scent | Fresh Scent |
| For Use With (Application) | Autoclave Deodorizer |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Appearance | Clear Amber |
| Sterility | Non-sterile |